Loading...

Czy Azja Południowo Wschodnia w czasie pory deszczowej to dobry pomysł? Takie pytanie zadawałem sobie przed podjęciem decyzji o kupnie biletów. Zanim się zdecydowałem przeczytałem sporo relacji z podróży po Azji w trakcie monsunu. Obraz jaki pod ich wpływem wykreował się w mojej głowie można określić zdaniem „nie taka pora deszczowa straszna…” Jednak czy na pewno? Głowiłem się, zastanawiałem, w końcu zdecydowałem. Jadę. Poniżej klika spostrzeżeń dotyczących pogody w trakcie mojej miesięcznej podróży po Tajlandii, Laosie i Kambodży, którą odbyłem na przełomie sierpnia i września.

Pogoda nigdy nie jest pewna. 

Popada dwie godziny pod wieczór i przestanie. To typowy opis dnia w porze deszczowej na jaki natrafiałem przed wyjazdem. W trakcie całego miesiąca opis ten sprawdził się tylko w Bangkoku. Tam rzeczywiście padało raczej wieczorami i niezbyt długo. W innych miejscach padało rano, w ciągu dnia i wieczorem. Padało czasem chwile, czasem 10 minut a czasem 2 godziny. Dni w, których nie padało zdarzyły się dwa. Zdarzyło się także kilka dni, kiedy padało bez przerwy. Pogoda zależy od szczęścia. Najwyraźniej ja go tym razem nie miałem. 

Pora deszczowa jest zmienna. Jednego roku opady są bardzo silne i obfite a innego zdecydowanie lżejsze. Regułą jest to, że nie ma reguły. Planując podróże lubimy myśleć, że świat w tym pogoda będzie nam sprzyjać. Prawda jest jednak taka, że rzeczywistość bywa różna, czasem bardzo mokra. 

W dużych miastach deszcz jest bardziej do zniesienia 

Pora deszczowa mniej dokucza w miastach. Jest tam zdecydowanie więcej rzeczy, które można robić niezależnie od pogody. Galerie sztuki, kawiarnie, restauracje, przedstawienia, świątynie, zakupy. Wszystko to można robić nie tracąc czasu, gdy pada. 

W mniejszych miejscowościach, których główne atrakcje wiążą się z naturą np. plaże, wodospady, spacer po dżungli czy rafting po rzecze, nie ma alternatywy w razie niepogody. Nie kłopot jeśli pada godzinę lub dwie. Jeśli jednak pada cały dzień? W takich chwilach łatwo możemy nabawić się frustracji. Czasu nie da się zatrzymać a my zamiast cieszyć się wakacjami siedzimy z nosem przyklejonym do okna, z nadzieją, że się wypogodzi. A na to można czekać długie godziny. Wtedy  przydaje się przyjemny hotel w, którym można przeczekać niepogodę. 

Plusy pory deszczowej

Największym zaletą pory deszczowej jest mniejsza ilość turystów. Mniej nie oznacza jednak mało. Azja Południowo Wschodnia to bardzo popularny kierunek podróży, zwłaszcza wśród turystów z regionu. 

Kolejnym plusem monsunu są niższe ceny noclegów. Niekiedy spadają one o 50 a nawet 70 procent. Kilkakrotnie zdarzyło mi się płacić 15 dolarów za pokój, który w szczycie sezonu kosztuje 40. I nie są to czcze przechwałki właścicieli hoteli a ceny ze strony booking.com. 

W czasie pory deszczowej nie jest tak gorąco jak w porze suchej. Temperatury oscylują w okolicach 30 stopni, czyli nie tak źle. Za to poziom wilgotności bywa nie do zniesienia. 

Minusy pory deszczowej

Przez cały pobyt w Azji towarzyszyło mi zasnute chmurami niebo. Nie oznacza to, że przez cały czas padało, jednak niebieski kolor na niebie widywałem nader rzadko. Konsekwencje takiego stanu najbardziej widoczne były na zdjęciach lub filmie. Strasznie ciężko jest bowiem zrobić dobre zdjęcie, kiedy słońca praktycznie nie ma a zamiast pięknego niebieskiego koloru nad głową wisi szara gruba warstwa chmur. Pora deszczowa ma ten minus, że taki stan to norma. Dlatego jeśli nastawiasz się na zrobienie spektakularnych zdjęć, które potem wykorzystasz na blogu lub w filmie, to pora deszczowa nie jest najlepszym czasem na podróż. Nic tak bowiem nie denerwuje, jak świadomość, że jest się w cudownym miejscu, idealnej scenerii do pięknych zdjęć, których ze względu na pogodę i światło zrobić jednak nie można. 

Wiele atrakcji w Azji jest uzależnionych od pogody. Niektóre z nich są całkowicie zamknięte na czas monsunu a inne otwarte tylko w pogodniejsze dni. Tak np. jest z lotami balonem w Laosie, które w okresie pory deszczowej nie odbywają się w ogóle. Dlatego jeśli na czymś zależy Ci szczególnie, sprawdź wcześniej czy w czasie Twojego pobytu będziesz mieć szansę to zobaczyć lub zrobić.

Kłopotliwy może być także transport. Wiele dróg staje się nieprzejezdnych a czas dojazdu zdecydowanie nie wydłuża. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu podróży i zarezerwować odpowiednio dużo czasu na przejazdy. Teoretycznie na mapie odległości mogą wydawać się niewielkie, ale w praktyce pokonanie 250 km może potrwać 12 godzin. 

Pamiętaj! Do Azji zawsze warto jechać, nawet jeśli pogoda nie będzie idealna. Warto jednak wiedzieć czego się spodziewać, by uniknąć rozczarowań. 

Loading...
2018-10-10T13:04:09+00:00